Projektor czy telewizor dla dziecka – co wybrać?

Choć dużo się mówi o tym, że dzieci nie powinny zbyt dużo czasu spędzać przed telewizorem trzeba przyznać, że oglądanie bajek czy programów edukacyjnych niesie ze sobą wiele zalet, jak rozwój osobowości dziecka, rozwój zainteresowań czy zdobywanie wiedzy. Zanim jednak zdecydujemy się, czy kupić telewizor dla dziecka, czy może projektor, warto poznać wady i zalety obu rozwiązań. Które z nich okaże się lepszym wyborem?

Telewizor dla dziecka – wady i zalety

Największą zaletą telewizora jest oczywiście możliwość odbioru różnego rodzaju stacji telewizyjnych, choć nowsze projektory coraz częściej są wyposażone w funkcję Smart TV i również mogą oferować takie możliwości. Jeśli na co dzień dziecko będzie głównie korzystać z przeróżnych programów, oferowanych przez stacje telewizyjne, klasyczny telewizor będzie miał tutaj przewagę. Co więcej, na jego korzyść przemawiają też wbudowane głośniki, dzięki którym od razu możemy wyświetlać materiały z dźwiękiem i nie musimy dokupować dodatkowych głośników. Przewaga ta dotyczy jednak głównie starszych projektorów. Nowsze modele, np. The Premiere marki Samsung, posiadają wbudowane głośniki.

Dużą zaletą współczesnych telewizorów jest też komfortowe oglądanie treści w każdych warunkach oświetleniowych. Dzięki wysokiej jasności (zwłaszcza w modelach QLED i Neo QLED), a także powłokom antyrefleksyjnym, możliwe jest oglądanie tv nawet przy dużym nasłonecznieniu pomieszczenia.

A co będzie minusem? Z pewnością cena. Zakup projektora, który wyświetli nam bajki czy filmy na całej ścianie, będzie wiązać się z dużo niższymi kosztami niż telewizor o większej przekątnej. Ponadto telewizor dla dziecka może być czasami gorszym pomysłem ze względów bezpieczeństwa – w przypadku dzieci łatwo go zrzucić z szafki czy uszkodzić. Jeśli więc decydujemy się na to rozwiązanie, ważna będzie stabilna podstawa.

Projektor do pokoju dziecka – jakie ma zalety i wady?

Projektor do pokoju dziecka sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy przestrzeń pokoju jest niewielka i nie mamy możliwości ustawienia czy powieszenia telewizora. Do wyświetlenia bajki czy filmu w przypadku projektora wystarczy kawałek białej ściany czy specjalny ekran. Co więcej, jest to rozwiązanie bardzo mobilne, ponieważ kiedy tylko mamy ochotę, możemy przenieść go do salonu, sypialni, a nawet do ogrodu, by tam urządzić sobie seans filmowy dla całej rodziny.

Projektor do pokoju dziecięcego daje nam możliwość wyświetlania obrazu na całej ścianie, oferując niemal kinowe wrażenia. Raczej rzadko zdarza się, by kupować telewizor do pokoju dziecka w rozmiarze większym niż 50 cali. Większe modele mogą znacząco przytłoczyć całe pomieszczenie. Dlatego jeśli chcemy oglądać wideo na dużym ekranie, projektor może być lepszym rozwiązaniem.

Jakie wady będzie miał projektor do pokoju dziecięcego? Przede wszystkim wymaga on odpowiednio zaciemnionego pomieszczenia. Najlepiej więc sprawdza się wtedy, gdy chcemy oglądać bajki czy filmy wieczorami. Jego minusem w przypadku niektórych modeli jest też fakt konieczności dokupienia dodatkowego sprzętu – przede wszystkim głośników, ale też specjalnego ekranu, jeśli nie mamy wolnej białej ściany. Warto jednak wiedzieć, że nowsze modele projektorów mogą mieć już wbudowane głośniki.

Projektor czy telewizor do pokoju dziecka – co wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych oczekiwań, trybu życia czy chociażby ilości dostępnego miejsca w pokoju dziecka. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wybrać projektor, czy telewizor do pokoju dziecka.

Jeśli dziecko uwielbia wieczorne seanse na dużym ekranie w rodzinnym gronie, być może lepszym wyborem będzie projektor. Jego wybór zaoferuje nam kinowe wrażenia, a ponadto będzie miał mniej szkodliwy wpływ na wzrok małego dziecka. Możliwa jest też regulacja wielkości wyświetlanego obrazu. Ponadto dużym atutem jest jego mobilność.

Telewizor będzie z kolei rozwiązaniem dla pokojów dziecięcych, w których brak jest pustych i jasnych ścian. Jeśli wybierzemy model z funkcją Smart, pozwoli on nie tylko cieszyć się ulubionymi bajkami i filmami, ale także słuchowiskami czy audiobookami. Umożliwi też surfowanie po internecie i korzystanie z platform strumieniowych czy konsoli. Ponadto zaoferuje też wysoką rozdzielczość i wiele różnych funkcji, pozwalających dostosować jakość dźwięku i obrazu.

Być może warto połączyć zalety obu rozwiązań i wykorzystać telewizor na co dzień, a projektor do okazjonalnych seansów filmowych w rodzinnym gronie?

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Photo of author

Jarek